Rostoucí zájem o evropské korporátní dluhopisy, zejména na trzích v USA a pokračující program Evropské centrální banky na nákup těchto dluhopisů tlačí k nule (dluhopisy s maturitou <3 roky). Výrazný pokles výnosových křivek zaznamenaly nejen dluhopisy prémiových emitentů, ale také dluhopisy s úvěrovým ratingem B, BB a méně. Zdá se tedy, že ani korporátní dluhopisy již nejsou schopny nabídnout zajímavý výnos, a to ani přes rostoucí rizika, jež se na trhu s firemními dluhopisy objevují (rostoucí inflace, horší vyhlídky udržitelnosti současného ekonomického růstu zemí EU, rostoucí politické riziko, zejména v Itálii a Francii).

1.      Růst emisí v USD

Objem korporátních dluhopisů emitovaných v USD převyšuje emise v EUR o více než 80 %. Evropské firmy si dolarovými emisemi zajišťují dlouhé peníze. Americké dluhopisové trhy jsou v tomto směru vyspělejší, tj. firmy jsou zde schopny prodat velké objemy dluhopisů s dlouhou splatností za velmi nízké úroky.   „Evropské společnosti těží z vyspělosti amerických dluhopisových trhů, kde je normální, že se firmy financují prostřednictvím dluhopisů. V Evropě, i přes rostoucí oblibu emisí dluhopisů, se korporace financují z větší části z bankovních úvěrů. Menší zkušenosti evropských investorů z korporátními dluhopisy emitovanými v takovém objemu má pak za následek, že i prémioví emitenti nejsou schopni v Evropě prodat tolik dluhopisů s dlouhou splatností, kolik prodají v USA“, komentuje stav evropského trhu s firemními dluhopisy Wolfgang Koeck, analytik Phoenix Investor.

 

2.      Rostoucí skepticismus

82 % respondentů oslovených britskou Asociací certifikovaných finančních analytiků uvedlo, že se na trhu s firemními dluhopisy nachází bublina. Za největší riziko považují oslovení odborníci především rostoucí inflaci, jež bude tlačit na růst výnosů firemních dluhopisů.

3.      Klesající výnosy

Program ECB na nákup firemních dluhopisů tlačí výnosy firemních dluhopisů dolů. Rovněž se zmenšuje rozdíl ve výnosech dluhopisů prémiových emitentů a výnosech rizikových dluhopisů. Zatímco v březnu 2016 byl tento rozdíl cca 440 bazických bodů, v tomto roce je to pouze 240 bazických bodů. Průměrný výnos kvalitních firemních dluhopisů se nachází 50 bazických bodů nad výnosy „bezpečných“ státních dluhopisů (tj. státní dluhopisy Německa, Nizozemí, Francie apod.).

4.      Kladné výnosy nabízí kvalitní dluhopisy se splatností 3 a více let

Zatímco průměrný výnos do splatnosti kvalitních korporátních dluhopisů se splatností méně než 3 roky spadl k 0 %, průměrný výnos do splatnosti dluhopisů stejných emitentů, ovšem s maturitou 3–5 let, se nachází na 0,5 %. U dluhopisů se splatností 5–7 let již mohou investoři počítat i u kvalitních dluhopisů s výnosem do splatnosti kolem 1 %.

Zdroj: Kurzy