MACD – Moving Average Convergence Divergence

Indikátor MACD patří mezi jedny ze základních indikátorů technické analýzy.  Z jeho názvu vyplývá , že je to indikátor, který sleduje sbíhavost a rozbíhavost klouzavých průměrů. MACD vyjadřuje vztah mezi dvěma klouzavými průměry. Při obvyklém nastavení MACD (12,26,9) se jedná o rozdíl klouzavých průměrů EMA12 a EMA26. V grafu ještě můžeme sledovat signální křivku neboli TRIGGER a NULOVOU ČÁRU.  Trigger je v základním nastavení 9ti denní exponenciální klouzavý průměr. Samozřejmě si můžete indikátor MACD  nastavit sami podle potřeby tak, aby Vám to vyhovovalo.

Jak se dá MACD obchodovat

a) Překřížení MACD nulové linky – pokud MACD překříží nulovou linku shora dolů je to signál ke vstupu do short (krátké) pozice. Pokud naopak MACD překříží nulovou linku zdola nahoru je to signál k longu (nákupu)

b )Divergence indikátoru a cenového grafu – opět slouží pouze jako možný signál  změny chování cenového grafu. Můžeme řící, že když se na grafu ceny objeví vyšší maximum a naopak v okně indikátoru nižší maximum, jedná se o tzv. divergenci nejsilnějšího typu. Zkrátka a jednoduše indikátor říká, že nová maxima nemají své opodstatnění a je nutná korekce ceny. K této situaci skutečně na obrázku pod textem došlo a můžeme sledovat divergenci v akci.

 

MACD