Americké akcie ve čtvrtek smazaly počáteční ztráty a jejich hlavní indexy skončily bez výraznějších změn. Wall Street během dne oslabovala zpráva o nečekaném poklesu aktivity v americkém průmyslu, která narušila optimistické vyhlídky vývoje ekonomiky. Investoři se jinak zaměřovali na páteční údaje z amerického trhu práce.
Index Dow v závěru stoupl o 0,10 % na 18 419,30 bodu, když během dne uhájil hladinu podpory na 50denním klouzavém průměru. Širší index S&P 500 zůstal prakticky beze změny na 2 170,86 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na 5 227,21 bodu s přírůstkem 0,27 %. V plusu zakončilo den šest z deseti základních sektorů v čele se základními materiály, nejvíce pod dojmem poklesu cen ropy klesly akcie v odvětví energetiky. Index volatility VIX klesl jen asi o půl procenta na 13,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl zhruba o bazický bod na 1,5681 %.
V srpnu index průmyslové aktivity v USA klesl poprvé za šest měsíců pod hranici 50 bodů, která dělí očekávaný růst v sektoru od poklesu. Americký průmysl podkopává jednak silný dolar, jednak také slabá globální poptávka, což oslabuje vývoz.
Podle části analytiků byl špatný výsledek indexu ISM (pod 50 body) pro trh dostatečným signálem, že Fed v září ponechá sazby beze změny. „ISM hodně zklamal a umetl Fedu cestičku k zářijové nečinnosti,“ shrnul Peter Cardillo z First Standard Financial.
Investoři nyní čekají na důležitou páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti, která by mohla naznačit načasování dalšího zvýšení úroků v USA. Středeční zpráva ukázala, že v soukromém sektoru vzniklo minulý měsíc více míst, než se čekalo.
Americký dolar na devizových trzích smazal počáteční zisky a oslabil. Jeho kurz podkopaly údaje o nečekaném poklesu aktivity v průmyslu. Ke konci obchodování dolarový index vůči koši šesti hlavních světových měn klesl o 0,4 % na 95,635 bodu. Vůči euru ztratil 0,4 % na 1,1196 USD a proti japonskému jenu oslabil o 0,1 % na 103,28 JPY.
Světové ceny ropy dále klesají a míří k nejhlubší týdenní ztrátě od počátku roku. Středeční údaje o nečekaně vysokém vzestupu zásob suroviny ve Spojených státech nasměrovaly pozornost trhu na rekordně vysoké zásoby po celém světě.
Cena Brentu v první polovině srpna vzrostla o zhruba deset dolarů a před dvěma týdny se vyhoupla až nad 51 dolarů. Investory povzbudily signály, že největší světoví producenti chystají kroky na podporu cen, od té doby ale na trhu zavládla ohledně této možnosti hluboká skepse. Členské země OPEC se mají sejít ke konci září v Alžírsku.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, 1. 9. 2016