Akcie ve Spojených státech oslabily. Mohly za to hlavně ztráty společnosti Apple, která svým novým přístrojem iPhone 7 nenadchla analytiky a investory. Ztráty trhu částečně zbrzdil růst energetických firem. Index Dow klesl o 46,23 bodu, tedy 0,25 %, na 18 479,91 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 4,86 bodu, čili 0,22 %, na 2 181,30 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 24,44 bodu (0,46 %) na 5 259,48 bodu. Index volatility VIX stoupl o necelých pět procent na 12,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o téměř šest bazických bodů na 1,5973 %.
Největší ztráty zaznamenal dílčí index S&P 500 informačních technologií. Naopak dílčí index energetických společností výrazně posílil díky vysokému růstu cen ropy. Ceny ropy se dnes zvyšovaly v reakci na zprávu o prudkém poklesu zásob v USA za uplynulý týden.
Akcie Applu během dne ztrácely 2,5 %, což byl nejhlubší pokles od 24. června, kdy výsledky britského referenda o členství v EU způsobily masivní výprodeje na trhu. Apple také oznámil, že nebude zveřejňovat čísla o prodeji nového přístroje za první víkend, což omezuje možnost, aby analytici mohli předběžně zhodnotit oblíbenost modelu. Apple představil svůj nový přístroj ve středu.
Evropská měna posílila. Reagovala tak na zasedání měnového výboru Evropské centrální banky. ECB ponechala úrokové sazby beze změny a nezmínila formální závazek, že bude dále rozšiřovat svůj program nákupu aktiv.
Ceny ropy ve čtvrtek vzrostly o více než čtyři procenta a ropa Brent během dne překonala hranici 50 dolarů za barel. Důvodem byla zpráva o hlubokém poklesu zásob ropy v USA. Ten způsobila bouře nad Atlantikem, kvůli které musela být pozastavena těžba v Mexickém zálivu.
Cena severomořské ropy Brent vzrostla o 4,2 % na 49,99 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o 4,7 % na 47,62 USD.
Americký ropný institut API uvedl, že zásoby ropy minulý týden klesly o 12,1 milionu barelů. Pozdější zpráva vládního úřadu pro energetické informace IEA ukázala, že zásoby klesly o 14,5 milionu barelů, což byl největší týdenní pokles od ledna 1999. Analytici naopak čekali růst o 200 000 barelů.
Ropu podpořila také zpráva o vývoji zahraničního obchodu Číny. Dovoz ropy v srpnu stoupl meziročně o téměř čtvrtinu a byl druhý nejvyšší v historii. Přispěly k tomu hlavně nezávislé rafinérie, které se snaží co nejvíce vydělat na nízkých cenách ropy, než vyprší na konci roku dovozní kvóty, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, 8. 9. 2016