Britská ekonomika si až do konce roku 2016 vedla velmi dobře i přesto, že nastal útlum investic a zvedala se inflace. Ekonomický boom byl totiž tažen spotřebou domácností a úvěrovou expanzí. Je ovšem velmi pravděpodobné, že britské domácnosti očekávají prudké zvýšení inflace v letošním roce. K němu by mělo dojít kvůli vyšším cenám ropy, rostoucím nákladům práce a zejména kvůli slábnoucímu kurzu libry. Poptávka domácností tak byla v minulém roce očekávaným růstem inflace stimulována – spotřebitelé se zadlužovali, aby mohli nakupovat dříve, než se začnou prudce zvedat ceny.

V letošním roce by se inflace měla skutečně zvednout, následně by měly klesnout reálné mzdy a měl by nastat útlum na straně poptávky domácností. Brexit už navíc negativně dolehl na investice korporátního sektoru a ekonomický růst britské ekonomiky tak bude letos pravděpodobně znatelně trpět. Tento vývoj pak zničí iluzi, podle které nebude mít brexit na britskou ekonomiku žádný výraznější negativní dopad. K tomu je pravděpodobné, že tento vývoj vyvolá další oslabování libry.

Historický a očekávaný vývoj britské inflace shrnuje první graf. V roce 2015 se pohybovala kolem nuly, následující rok začala růst, ovšem stále se nacházela na relativně nízkých hodnotách. Kvůli jmenovaným faktorům se ovšem čeká, že letos se bude inflace prudce zvedat a na konci roku by mohla dokonce překročit 3 %:

Významnou roli by při zvyšování inflace měla hrát oslabující libra. Vývoj jejího kurzu k euru je spolu s vývojem dovozních cen (mimo energie) vyznačen ve druhém grafu. K silnému oslabování libry dochází od počátku roku 2016, spolu s tím je patrný prudký růst importních cen:

(Zdroj: Natixis)

Patria (Patria Online)
Měny-forex  |  18.04.2017