Cena ropy zaznamenala v posledních týdnech relativně výrazný pokles. Poslední dny přinášejí obrat a americká lehká ropa WTI se dostává nad 50 dolarů za barel. Co jsou důvody vývoje? Jak ropu obchodovat s Patrií?

„Dohoda ropného kartelu OPEC o omezení těžby ropu stabilizovala kolem 56 USD, březen přinesl pokles pod 50 USD. Saúdská Arábie se snaží, ale Rusko netlumí těžbu podle dohody. Americká produkce mezitím stoupá. Vyhlídky pro poptávku zůstávají příznivé, hlavní faktory se však nacházejí na nabídkové straně. OPEC a Rusko budou v dubnu řešit plán pro druhé pololetí,“ komentuje vývoj na ropě analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

„Cena ropy se v minulém roce dokázala vzpamatovat ze strmých výprodejů a odrazit se z nejnižších úrovní od roku 2003. Letos se cena americké ropy WTI ve svém odrazu prozatím v lednu zastavila u ceny 55 USD, zatímco cena ropy Brent hned na začátku roku narazila na rezistenci kolem 58 USD/barel. V dalším růstu brání ropě především návrat amerických producentů na trh při odrazu cen a rovněž neochota některých zemí dodržovat dohodu o snížení produkce,“ komentuje makléř Pavol Mokoš.

„Především díky přílivu nové ropy od amerických nekonvenčních těžařů je trh s ropou dobře zásobený a bez koordinované akce na snížení produkce se cena ropy bude zotavovat jen těžko. Proto bude další vývoj závislý na tom, jak se bude největším světovým producentům dařit držet produkci na uzdě. Na prodloužení snížených limitů produkce se členové OPEC budou domlouvat na svém zasedání před koncem pololetí 2017. Pokud svůj závazek prodlouží a zároveň se jim podaří přesvědčit investory, že to s omezováním produkce myslí vážně, mohla by se cena ropy vracet na letošní maxima,“ uvádí Mokoš.

Vývoj ceny americké lehké ropy WTI v průběhu prvního čtvrtletí roku 2017:

Jak obchodovat ropu s Patrií? Zde jsou některé možnosti: 

ETF/ ETC

Tzv. burzovně obchodované komodity, resp. komoditní akcie, které různým způsobem odráží cenu tzv. podkladového aktiva, konkrétní komodity, např. ropy. Obchodují se ve Velké Británii, Německu a Holandsku a emitentem těchto cenných papírů je společnost ETF Securities (www.etfsecurities.com). Zde lze nalézt velkou řadu instrumentů umožňujících spekulace jak na růst, tak na pokles ropy.

Přehled všech ETF/ETC, které lze prostřednictvím Patria Finance obchodovat naleznete po přihlášení v aplikaci Webtrader ZDE.

Certifikáty, warranty

Kopírují (i několikanásobně) vývoj ceny ropy, zhodnocují se s růstem nebo i poklesem. Jejich podmínky a likviditu určuje emitent. Možné je i participovat na cenových změnách 1:1 (indexové certifikáty). Existují i produkty se zakomponovaným pákovým efektem, nesoucí nejvyšší možnost výnosu stejně tak ztráty (knock-out certifikáty, warranty).

Obchodovat přes KO certifikáty nebo warranty navíc můžete i v dubnu za poloviční poplatky. Více informací o kampani naleznete ZDE.

Akcie společností těžících ropu

Vývoj ceny ropy se nemusí projevovat v přímé úměře na zhodnocení/znehodnocení takové akcie. Důvodem mohou být další kurzotvorné faktory, které ovlivňují ocenění akcií jednotlivé společnosti – např. ziskový výhled, změna dividendové politiky, managementu atd.

Podílové fondy

Zajímavou možností jak investovat do ropy, případně do jiných komodit, mohou být i podílové fondy. V obchodní aplikaci Webtrader existuje několik podílových fondů s tímto zaměřením.

K uvedenému tématu jsme připravili  i navazující webinář, který se bude konat ve čtvrtek 20.4.2017 od 16:30h, přihlásit se můžete ZDE.
Důležité upozornění:

Pro obchodování s komoditami platí, že vzhledem k povaze obchodování komodit je většina komoditních nástrojů určena ke krátkodobým spekulacím.

Zdroj: Patria