Pátek 28. 4. 2017 ———————————

USA: DJIA (+0,03 %), S&P500 (+0,06 %) a NASDAQ (+0,39 %).

Evropa: DAX (-0,23 %), CAC40 (-0,31 %), FTSE 100 (0,71 %).

Čína: Hang Seng (-0,36 %), Shanghai Comp. (-0,24 %), CSI 300 (-0,61 %).

Japonsko: Nikkei 225 (-0,37 %).

————————————————————-

Makroekonomický kalendář

————————————————————-

DE: (08:00) – Maloobchodní tržby (březen 2017)

EUR: (11:00) – Indexy spotřebitelských cen (předb. duben 2017)

USA: (14:30) – HDP předběžně za Q1 2017

USA: (14:30) – Osobní výdaje na spotřebu

USA: (15:45) – PMI – Chicago

USA: (16:00) – Spotřebitelská důvěra (University of Michigan)

/CL: (19:00) – Týdenní změna počtu US ropných věží (Baker Hughs)

————————————————————-

Hlavní zámořské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodní seanci v mírném zisku. Nejvíce ztrácel sektor financí a základních materiálů. Ropa po úvodním propadu na lokální minima k 48,20 USD za barel, dokázala v závěru téměř veškeré ztráty smazat. Růst černého zlata pokračoval i během dnešní asijské seance. Včerejší den byl hlavně o pokračující výsledkové sezóně, když akciovými indexy hýbaly hlavně výsledky velkých firem. Návrh Trumpovi daňové reformy trh stále nedokáže jednoznačně vstřebat. Technologický index Nasdaq zakončil na historickém maximu.

ECB – V Evropě se ubírala pozornost na zasedání ECB a doprovodný komentář Maria Draghiho. Euro na slova hlavy ECB reagovalo nejprve růstem, v závěru tiskové konference však své zisky, podle očekávání, odevzdalo. Mario Draghi nejprve oznámil slibný výhled evropské ekonomiky, v závěru však zmínil, že ještě nenastala doba na další omezení měnové stimulace. Do hledáčku ECB se opět dostává inflace, která za poslední měsíc evropskou centrální banku příliš nepotěšila. ECB zopakovala, že je připravena současný program nákupů dluhopisů rozšířit, bude-li to třeba. Na jednání se prý o možném riziku francouzských voleb vůbec nemluvilo.

Dnešní den se dočkáme dalších zajímavých dat, tentokrát z USA, když bude reportován předběž. odhad růstu HDP za 1Q 2017. V odpoledních hodinách trhy ještě čekají výdaje na osobní spotřebu, spotřebitelská důvěra a index nákupních manažerů v Chicagu. Ve večerních hodinách Baker Hughs zveřejní report týdenní změny počtu aktivních ropných vrtů v USA. Za USA dnes budou reportovat hospodářské výsledky další velké společnosti. Evropa je dnes nastavena na červené nule. Před prodlouženým víkendem by mohlo dojít k výběru zisků, které akci nabraly po výsledcích francouzských voleb a udržely v průběhu týdne.

Výsledková sezóna USA – CCJ, XOM, GM, PSX, GT,

Výsledková sezóna EvropaLinde AG

Zdroj: Kurzy