Podle prvních odhadů se zdá, že francouzské prezidentské volby nepřinesly alespoň v prvním kole velké překvapení. A možná, že to je samo o sobě největším překvapením. Poté co v roce 2016 šokovalo nejprve svým výsledkem referendum o setrvání Británie v EU a pak americké prezidentské volby, se výsledek prvního kola prezidentských voleb až překvapivě dobře shoduje s předvolebními průzkumy. Na prvním místě skončil středový reformní a pro-evropský Emanuel Macron a s ním postoupila do druhého kola Marine Le Penová z Národní fronty.

Pro trhy by to měla být relativně dobrá zpráva hned z několika důvodů. Za prvé, předvolební průzkumy se nijak zásadně nemýlily a nepodceňovaly podporu extrémních kandidátů (Le Penové a Mélenchona). Lze jim tedy relativně věřit i pro odhady do druhého kola. A v těch se zdá být Emanuel Macron pro Marine Le Penovou daleko silnějším soupeřem, než by byl eventuálně pravicový François Fillon. Průzkumy veřejného mínění (pokud jsou podobně kvalitní jako pro první kolo) ukazují dlouhodobě náskok Macrona před Le Penovou ve druhém kole o cca 30 procentních bodů – to je daleko za hranicí statistické chyby…Jak pravice (Fillon), tak levice (Hamon) navíc hned otevřeně podpořily do druhého kola Emmanuela Macrona. V neposlední řadě Emmanuel Macron představuje z pohledu trhů zajímavou kombinaci byznysově-přívětivých reforem (trh práce) a na rozdíl od Fillona o něco umírněnější rozpočtové restrikce – takové, která bezprostředně nemusí vést k nijak silnému “šlápnutí na brzdu”.

Trhy by pravděpodobně měly z počátku reagovat na jeho vítězství v prvním kole pozitivně a napětí na francouzském a italském dluhopisovém trhu by mělo polevit. Stejně tak by se mohl alespoň krátkodobě zamlouvat výsledek prvního kola euru. Druhé kolo voleb je na programu relativně brzy – 7. května – a napětí by se mohlo na trhy vrátit pouze za předpokladu, že by se výrazněji začal smazávat rozdíl mezi Le Penovou a Macronem nebo pokud by Le Penová získala na svoji stranu někoho skutečně výrazného – například Jean Luca Mélenchona.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna se na konci týdne držela v těsné blízkosti intervenční hranice 27,00 EUR/CZK. První kolo francouzských voleb pro ni dopadlo relativně dobře (viz úvodník). Bude však zajímavé sledovat, zda to bude stačit sázkařům na silnější korunu stačit ke zklidnění. Vzhledem k vysokému objemu otevřených dlouhých pozic v korunách bychom se vůbec nedivili, kdyby se koruna dál držela v defenzivě a pokoušela se o návrat nad 27,00 EUR/CZK.

Zahraniční forex

Eurodolar vystřelil v nočním obchodování o dvě figury, což samozřejmě reflektovalo fakt, že do druhého kola francouzských prezidentských voleb jde z prvního místa trhy oblíbený E. Macron. Silnou pozici eura může dnes podpořit i dobrý výsledek německého indexu Ifo. Celkovou úlevu na trzích s rizikovými aktivy by měl pocítit i třeba zlotý s forintem, naopak se nebude dařit bezpečným měnám, jako je švýcarský frank.

Akcie

Americké trhy v závěru týdne nenašly další sílu k růstu. Index S&P 500 odepsal 0,3 %, když za celý týden posílil o 0,85 %. Index DJIA ztratil 0,15 % a Nasdaq odevzdal 0,15 %.

Na Wall Street se postupně rozbíhá výsledková sezona, když své výsledky za 1Q zveřejnila například Visa, General Electric nebo Honeywell. Konglomerát General Electric hospodařil v 1Q se ziskem 0,21 USD/akcii, zatímco analytici očekávali zisk 0,17 USD/akcii. Společnost Honeywell hospodařila v 1Q s upraveným ziskem 1,66 USD/akcii, zatímco analytici v průměrů očekávali zisk 1,62 USD/akcii. Visa hospodařila v 1Q se ziskem 0,86 USD/akcii při tržbách 4,5 mld. USD, zatímco analytický konsensus činil 0,79 USD/akcii při 4,29 mld. USD. Akcie Visa nakonec neudržely zisky a zavřely na nule.

Ropa

Cena ropy Brent zakončila minulý týden dalším poklesem a měsíční kontrakt se dostal krátce pod 52 USD/barel. Ropě se mimo jiné asi nelíbil další citelný nárůst aktivity producentů v USA. Na začátku nového týdne je cena ropy o něco výše, nicméně to lze patrně přičíst zejména citelnému oslabení dolaru po víkendových volbách ve Francii.

Zdroj: Patria Online